ایزوگام عایقکاری, مقالات

ایزوگام و قیرگونی

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ایزوگام و قیرگونی

ایزوگام و قیرگونی رولپلاک یکی از شرکتهای فروش و نصب ایزوگام و عایقهای رطوبتی در تهران می باشد که به طور جدی کار خود را دنبال می کند. این شرکت با فروش ایزوگامهای شرکتهای معتبر تولید کننده ایزوگام و همچنین نصب بهترین ایزوگامها به روش اصولی و فنی رضایت مشتریان را به همراه دارد. شرکت ایران ایزوگام آمادگی همکاری با مشتریان ایزوگام و عایق های رطوبتی را دارد.

ایزوگام و عایقکاری رولپلاک

تعریف ایزوگام (عایق رطوبتی پیش ساخته)

ایزوگام فراورده‌ای نفتی و لایه‌ای محافظ است كه به دلیل خاصیت الاستیكی و مقاومت در برابر نفوذ آب وسبکی آن به عنوان پوشش دهنده برای عایق كردن سطوح مختلف مانند پشت بام، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه، پی ساختمان، استخر، کانالهای آبیاری، مخازن آب، پل‎های هوایی، پارکینگهای طبقاتی، مرغداری‎ها، دامداریها، لوله‎های انتقال آب، گاز و نفت، شیروانی و ایرانت، سرد خانه، لکه گیری و غیره در برابر نفوذ آب به کار می‌رود.

مزایای ایزوگام

استفاده از ایزوگام در ساختمان فواید بسیاری دارد. اگر جنس ایزوگام استفاده شده در ساختمان استاندارد باشد و ایزوگام بصورت اصولی نصب شده باشد این اطمینان وجود خواهد داشت که ساختمان از بابت نفوذ آب ایمن باشد. برخی از فواید و مزایای استفاده از ایزوگام عبارت است از

  • سبك بودن به مقدار حدود ۴ كیلوگرم در هرمتر مربع
  • مقاوم در برابر گرما تا ۱۲۰ + و در برابر سرما تا ۵- درجه سانتیگراد
  • قابلیت انعطاف
  • به علت برخورداری از لایه پلیاستر در مقابل فشارهای احتمالی از انبساط و انقباض مقاوم میباشد
  • در کوتاه مدت دچار پوسیدگی و شكستگی نمی‎شود
  • عایق با روكش آلومینیوم حدود %۸۵ از نور و حرارت را منعكس می‎كند
  • به برف‌روبی نیاز ندارد.

اجرا و نصب ایزوگام

اگر می خواهد از ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی استفاده کنید باید توجه داشته باشید که کیفیت ایزوگام مصرفی خوب باشد. ایزوگام بی کیفیت پس از مدتی کاربرد خود را از دست خواهد داد و باعث ایجاد مشکل خواهد شد. همچنین نصب ایزوگام نیز باید به صورت اصولی اجرا شود. اگر نصب ایزوگام به صورت غیراصولی انجام شود پس از مدتی کنده می شود. برای این کار بهتر است از افراد با تجربه و متخصص استفاده شود. بهترین زمان برای اجرای ایزولاسیون بام پس از انجام شیب‌بندی و دورچینی و كلیه كارهای ساختمانی بالای بام می‎باشد. ولی در مورد سرویس‌های بهداشتی پس از انجام تاسیسات برق و مكانیكی و شیب‌بندی كف‌ها، باید انجام شود و پس از تست بلافاصله روی آن با ملات پوشانده شود.

رولپلاک برای نصب ایزوگام از نیروهای متخصص و با تجربه در زمینه نصب ایزوگام استفاده می کند تا کار نصب ایزوگام به درستی انجام شده و هیچ اشکالی در کار به وجود نیاید. نیروهای این شرکت دارای تخصص و تجربه بسیار در زمینه نصب ایزوگام و عایق های رطوبتی می باشند و هرآنچه برای نصب ایزوگام مورد نیاز باشید را دارا می باشند. این شرکت آمادگی نصب ایزوگام سقف و عایق رطوبتی، نصب ایزوگام سرویس بهداشتی و حمام، نصب ایزوگام پی ساختمان، ایزوگام کاری گلخانه و باغچه، عایق کاری سوله و سالن های بزرگ، نصب ایزوگام دیوار و بدنه ساختمان، ایزوگام کاری معابر و کانالهای آب، نوسازی ایزوگام کهنه و ترمیم ایزوگام، نصب ایزوگام شیروانی، نصب و فروش ایزوگام شرکتهای معتبر، نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی، نصب ایزوگام بدنه با دستگاه مخصوص، تخمین هزینه ایزوگام، فروش ایزوگام با کیفیت را دارد.

ایزوگام رولپلاک

شرکت رولپلاک تمام تلاش خود را برای رضایت مشتریان به کار گرفته است. این شرکت با استفاده از ایزوگام با کیفیت و استاندارد شرکت های معروف ایزوگام و همچنین اجرای کار به صورت اصولی و فنی کار خود را ضمانت می کند. شرکت ایران ایزوگام آمادگی خود را در راستای جلب رضایت مشتریان عزیز، جهت انجام بازدید و مشاوره رایگان خدمات عایق کاری و ایزولاسیون (ایزوگام ) بصورت تلفنی، حضوری و حتی اینترنتی اعلام می‎دارد. متخصصین ما به تمام تلاش خود را برای جلب رضایت شما مشتریان به کار گرفته اند.

استفاده از ایزوگام استاندارد

شرکت رولپلاک این افتخار را دارد که با دارا بودن کیفیت کار و استفاده از مواد با کیفیت رضایت مشتریان را به همراه داشته باشد. این شرکت با استفاده از ایزوگام استاندارد و با کیفیت و ایزوگام شرکت های معتبر تولید کننده ایزگام در کشور نظیر ایزوگام دلیجان، ایزوگام بام گستر، ایزوگام شرق، ایزوگام بام گام عایق و … تمام تلاش خود را برای جلب رضایت مشتری به کار گرفته است. شرکت ایران ایزوگام به هیچ وجه از ایزوگام های بی کیفیت و غیر استاندارد استفاده نمی کند. اجرای مناسب کار یکی از اهداف اصلی این شرکت است.

نصب ایزوگام و عایقهای رطوبتی در تهران، البرز و قم

شرکت رولپلاک تمام تلاش خود را برای اجرای اصولی کار و جلب رضایت مشتری به کار گرفته است. این شرکت خدمات خود را در تمام مناطق استان تهران، البرز و قم به مشتریان عزیز ارائه می دهد. خدماتی از قبیل نصب ایزوگام، اجرا و نصب عایق های رطوبتی ، قیرگونی، آسفالت کاری و … .

قیر و انواع آن

ماده‌ای است گرانبها دارای خاصیت چسبندگی به رنگ مشکی و جامد یا خمیری  که در ایزولاسیون بخصوص ساخت ایزوگام و آسفالت کاربرد فراوان دارد. عمده اجزای سازنده آنها هیدروکربن‎های با وزن مولکولی بالا تشکیل می‎دهند همچنین قیر زیر شاخه‎های گوناگونی دارد که هر یک از آنها، دارای کاربرد خاصی است. قیر از اجزای تشکیل دهنده نفت است و اغلب در پالایشگاه  استخراج نفت تولید می‌شود.

انواع قیر گونی

قیرهای  استخراج شده از نفت یا سنگ‌های معدنی مخصوص، قیر خالص نام دارد که با توجه به نحوه تشکیل، طبقه‌بندی می‌شود. قیرهای خالص همچنین برای اینکه خواص مورد نظر برای موارد گوناگون را پیدا کنند، تحت فرآیندهای صنعتی دیگر قرار می‌گیرند و انواع مختلف قیر را به لحاظ مرغوبیت جنس آنها به ترتیب زیر طبقه بندی می‎کنیم.
به دلیل اهمیت ابتدا قیر‎های پالایشگاهی را تعریف می‎کنیم.

قیر نفتی 

قیرنفتی یا نرم معمولاً  از برج تقطیر در خلاء پالایشگاه یا مختصری مورد فرایند هوادهی قرار گرفته است به دست می‌آید. چنین قیری قیر نفتی یا نرم نامیده می‌شود و عمده دلیل نامگذاری آنها براساس بازه ای است که درجه نفوذ پذیری قیر‎ها بین آن قرار می‎گیرد. مانند قیر ۶۰/۷۰  قیری  که درجه نفوذ پذیری آن بین ۶۰ تا ۷۰ دهم میلیمتر قرار دارد. درکل قیر نفتی محصول دو مرحله تقطیر نفت خام در برج تقطیر است. در مرحله نخست تقطیر، مواد سبک مانند بنزین و پروپان طی مراحل پیچیده صنعتی از نفت خام جدا می‌شوند. این فرآیند در فشاری نزدیک به یک اتمسفر (واحد) انجام می‌شود. در مرحله دوم نیز ترکیبات سنگین مانند گازوئیل و نفت سفید  نیز از نفت خام خارج می‌شوند. این فرآیند در فشاری نزدیک به خلاء صورت می‌پذیرد. در آخرمخلوطی از گرد جامد بسیار ریز به نام آسفالتن باقی می‌ماند که در ماده سیال گریس‌مانندی به نام مالتن غوطه‌ور میشود که در کارخانه‎های تولید ایزوگام بیشترین استفاده را دارد.

 قیر طبیعی

اما برخی دیگر از انواع قیر‎ها در دامن طبیعت و در اثر تبدیل  شدن تدریجی نفت خام و تبخیر مواد فرار آن در اثر گذشت سالیان بسیار زیاد به دست می‌آید. چنین قیری، قیر طبیعی نامیده می‌شود  و دوام آن بیشتر از قیرهای نفتی است. چنین قیری ممکن است به‌صورت خالص در طبیعت وجود داشته باشد (قیر دریاچه‌ای) مانند دریاچه قیر بهبهان ایران و یا از معادن استخراج شود (قیر معدنی)

قیر دمیده

قیری است که در دمای معمولی به حالت جامد است و از دمیدن هوای داغ  کوره به قیر خالص در مرحله آخر عمل تصفیه به دست می‌آید. مواد قیرها به دلیل دمیدن هوا پلیمر شده و خاصیت الاستیکی پیدا می‎کنند به آنها قیر دمیده گویند در این فرآیند، هوای داغ با دمای 200 تا 400 درجه سانتی‌گراد توسط لوله‌های سوراخ‌دار که به کوره وصل است به محفظه حاوی قیر دمیده می‌شود. در اثر انجام این فرآیند، اتم‌های هیدروژن موجود در مولکول‌های هیدروکربورهای قیر، با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود و با تشکیل آب، عمل بسپارش اتفاق می‌افتد. قیر دمیده نسبت به قیر خالص دارای درجه نفوذ کمتری است، درجه نرمی بیشتری دارد و حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد. این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق‌های پوشش بام، باتری اتومبیل و اندودکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. علامت اختصاری قیر دمیده R می‌باشد. مثلا قیر۸۰/۲۵ R به معنای قیر دمیده با درجه نرمی ۸۰ و درجه نفوذ ۲۵ می‌باشد.

کلیک کنید و حتما بخوانید  بهترین شرکت مبل شویی ارزان در تهران

قیر مخلوط یا محلول

قیر مخلوط به مخلوطی از قیر و یک ماده دیگر (مثلاً نفت سفید یا بنزین) گفته می‌شود. که نفت سفید در حکم حلال در این رابطه می‎باشد این قیر در درجه ‌حرارت محیط  نیمه مایع است و یا با حرارت 600درجه ای  به مایع تبدیل می‌شود تا قابل مصرف شود البته ذکر این نکته نیز که حرارت زیاد در این نوع قیر به آن آسیب میزند  الزامی می‎باشد قیر مخلوط در انواع آسفالت‌های پوششی خیابانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت سرد شدن یا سفت شدن این نوع قیر بستگی به نوع محلول دارد. به‌طور مثال به دلیل سرعت بالای پرش بنزین، قیر حل شده در بنزین سریع‌تر سفت می‌شود. این قیر، اصطلاحا قیر تندگیر  نامیده می‌شود. همچنین قیرهایی که در نفت حل شده‌اند، قیر کندگیر نامیده می‌شوند و به قیرهایی که در نفت گاز یا نفت کوره حل شوند  به دلیل سرعت پایین پرش آن ، نفت دیرگیر گفته می‌شود.

قیر امولسیون

قیر امولسیون با مخلوط کردن قیر و  مقدار کمی آب و یک ماده امولسیونی(مانندنمک آمونیم) به‌دست می‌آید. مقدار ماده امولسیون ساز بسیار کم و در حدود ۰٫۳ تا ۰٫۵ درصد کل وزن قیر می‌باشد. مقدار آب مصرفی این نوع قیر در حدود 20 تا 50 درصد کل وزن قیر می‌باشد. ماده امولسیون‌ساز معمولاً یک نمک قلیایی یا نمک آمونیم است که باعث باردار شدن ذرات قیر می‌شود. به این ترتیب ذرات قیر در اثر تراکنش یکدیگر را دفع می‌کنند و به‌صورت کره‌هایی با قطر یک‌صدم تا یک‌هزارم میلی‌متر در سطح آب شناور می‌شوند. استفاده از این نوع قیر، باعث کاهش آلایندگی زیست محیطی می‌شود و چون از نفت یا حلال‌های  شیمیایی قابل اشتعال استفاده نمی‌شود، خطر اشتعال در حین مصرف و حمل قیر کاهش می‌یابد. از قیر امولسیونی برای آسفالت سرد در محیط‌های مرطوب یا برای عایق کاری استفاده می‌شود که در این صورت باید دوباره به آن آب اضافه کرد و محتوای آن را به حدود 60 درصد رساند.

آشنایی با دستگاه نصب ایزوگام بدنه

در مناطق پربارش کشور مانند شمال به دلیل بارش مورب گونه باران علاوه بر بام، برخی دیوارهای ساختمان را نیز ایزوگام یا قیر گونی می‌کنند و به دلیل ارتفاع زیاد برخی از ساختمان‎ها این فرآیند همواره با مشکلاتی همراه بوده است این دلایل باعث شد تا کارشناسان صنعت عایق کاری را به اختراع دستگاه نصب ایزوگام بدنه ترغیب نماید.

نحوه استفاده از دستگاه نصب ایزوگام بدنه

 نحوه انجام کار این دستگاه بدین صورت است که بایستی سرتاسر دیوار مورد نظر را ابتدا سیمان کاری کنیم و به منظور بهتر چسبیدن ایزوگام کل سطح مورد نظر قیر اندود شود و در مرحله بعد داربست نصب کنیم که لازمه کار با دستگاه هم همین قسمت می‎باشد.

 سپس کارگران رول‎های ایزوگام را به اندازه مناسب بریده و از بالا می‌چسبانند که برای بهتر چسبیدن کاراندازه 5 متر استاندارد میباشد همچنین پس از اتصال تمام نوارها، دو نفر روی داربست‌ها حرکت کرده و تخته‌ مخصوص را با خود جابه‌جا می‎کنند و پشت هر یک از نوارها را حرارت داده و سپس می‌چسبانند.

البته دستگاه نصب ایزوگام ساخته شده قادر است بدون نیاز به داربست نیز ایزوگام را نصب کند و نحوه کار به این صورت است که دو ریل بلند برای دستگاه در پایین و بالای دیوار بوسیله پیچ و روپلاک نصب می‌شود و دو کابل که به این ریل‌ها نصب شده دستگاه را به دیوار می‌چسبانند و یک مجموعه و پنج موتور حرکت عمودی دستگاه را از پایین به سمت بالا تامین می‌کنند.

نحوه کار هم به این صورت است که دستگاه رول ایزوگام را با خود حمل می‌کند و دارای یک مشعل گردان است و به طور پیوسته ایزوگام را حرارت داده و به دیوار می‌چسباند و پس از اتمام یک ردیف دستگاه به اندازه عرض ایزوگام جابه جا شده و مجددا کار چسباندن یک ردیف دیگر را شروع می‌کند.

معرفی انواع ایزوگام تولیدی

ایزوگام با توجه به نوع‎های مختلف آن به خاطر استحکام کششی بالا، پایداری حرارتی و انعطاف پذیری بسیار بالا برای کلیه امور عایق کاری ساختمان و بنا‎های مختلف مانند تونل، استخر، پل و سرویس‎های بهداشتی، بصورت تک لایه یا ترکیبی از لایه‎ها کاربرد فراوانی دارد که به ترتیب زیر می‎باشد.

۱- پودری ساده(ایزوگام بدون روکش آلومینیم)

متشکل از یک لایه تیشو که قیر اندود شده است این نوع ایزوگام در مکانهایی که احتمال تابش نور خورشید وجود ندارد کاربرد فراوانی دارد و اکثرا برای عایق کاری سرویس‌های بهداشتی، پی و… به کار می‌رود. همچنین قیمت ایزوگام  پودری نسبت به ایزوگام با روکش آلومینیم کمتر می‎باشد.

۲- ایزوگام تک لایه نوع A (ایزوگام با روکش آلومینیم)

تشکیل شده از یک لایه پلی استر بافته که با قیر اشباع شده و همچنین یک لایه فویل آلومینیم دربالاترین لایه آن بکار رفته است این نوع ایزوگام بیشتر جهت مکانهایی که تابش نور خورشید شدید است مانند پشت بام کاربرد فراوان دارد.

۳- ایزوگام دولایه نوع صادراتی(ایزوگام باروکش آلومینیم)

متشکل از یک لایه تیشو همچنین یک لایه پلی استر که قیر اندود شده است و در خارجی ترین قسمت دارای یک لایه فویل آلومینیم قوی تر نسبت به نوع A می‎باشد.

۴- ایزوگام سنگ ریزه ای(ایزوگام با روکش سنگریزه رنگی یا بی رنگ)

این نوع نیز از یک لایه پلی استر و قیر  تشکیل شده است اما در خارجی ترین قسمت به جای فویل از سنگریزه استفاده شده است و از ویژگی‎های جالب توجه ایزوگام سنگ ریزه ای این است که دارای رنگ بندی متنوعی می‎باشد این نوع ایزوگام بیشتر در مکانهایی که احتمال تردد بالا می‎باشد بکار می‎رود  وبیشتر جهت بام‎های شیب دار و دیواره‎ها و سطح‎هایی که در دید قرار دارد به کار می‎رود.

اهمیت شیب بندی قبل از عایق کاری

شیب بندی یا کروم بندی

شیب بندی یا به اصطلاح کروم بندی از مسائل مهم و اساسی در صنعت عایق کاری بخصوص ایزوگام می‎باشد كه بایستی درست انجام شود. شیب بندی بیشتر جهت حركت و هدایت آب آن هم به طوری كه به راحتی آب موجود در سطح ایزوگام پشت بام تخلیه شود می‎باشد و همچنین برای فضاهای خارجی مانند محوطه سازی، پیاده رو سازی، حیاط سازی و شیب بندی‎های كوچك  ساختمانی به مانند شیب بندی پشت بام، سرویسهای آبریز چون حمام، و درمواردی دستشویی و آشپزخانه از ویژگی خاصی برخوردار می‎باشد.

لازم به تذكر است كه این اصول در آبریزهای بزرگ به مانند توالت‎های عمومی، رختشور خانه‎های شهرداری، مجاری آب و مجاری فاضلاب‎ها نیز از اهمیت خاصی بهره‎مند می‎باشد كه هركدام دارای اجزایی خاص بوده و اما در مجموع به اصول هدایت و نوع شیب بندی و شیب دادن بایستی توجه شود ، كه ذیلاً به نكات آن توجه می‎كنیم.

تئوری شیب

شیب دادن را می‎توان به طور کلی شیب سازی دانست و غالبا در محوطه سازیها به طول حركت آب به راههایی چون اكو و یا آبگیرها ، قنوات كهنه و كاریزهای خشك شده و درآخر جوی‎های بزرگ و كوچك كه باعث انتقال آب و فاضلاب از نقاطی به نقطه دیگر می‎باشد توجه شود.

درصد شیب

نحوه حركت آب بایستی طوری باشد كه از مبدأ  حرکت تا مقصد حركت (ناودانی‎ها) و كشش آب و یا فضولات بدون هیچ گونه مانعی و هر چه سریعتر انجام شود كه این درصد شیب جهت هدایت وكشش آب كمتر و برای حركت فضولات بیشتر در نظر می‎باشد. در هر حال استاندارد شیب برای  کشش فضولات حدود ۵ درصد و جهت هدایت آبهای هرز و مشابه ۱ الی ۳ درصد می‎باشد كه اگر این موارد رعایت شود اشكال فنی تراكم وگرفتگی در مسیر پیش نخواهد آمد.

شیب سازی

به طوری كه از معنی آن مشخص می‎باشد ساختن شیب برای محوطه و مكانهای مختلف در پیش بوده و شیب سازی به روش‎های گوناگون ممكن می‎باشد.

کلیک کنید و حتما بخوانید  بهترین شرکت تشخیص ترکیدگی لوله ارزان در تهران

۱- تسطیح خاک
صاف نمودن سطوح جهت زمین‎هایی كه خود دارای شیب تند و ملایم می‎باشند و آماده سازی مراحل بعدی بر روی سطح بدست آمده جهت زیر سازی، روسازی، آسفالت در یك ویا دو لایه .

۲- بلوك گذاری
معمولاً در تقسیم خیابان كشی و پیاده رو سازی به هر صورت چه در مكانهای عمومی وچه در فضاهای باز خصوصی مورد استفاده می‎‎باشد كه ابتدا زیرسازی بلوك در ارتفاع معلوم و وسیله دستگاه ترازیاب (دوربین) و یا شیلنگ تراز و یا شمشه ترازانجام شده و شیب لازم در سطحی هموار ساخته می‎شود و با استفاده از ملاط ماسه سیمان آن هم با عیار كافی بلوک‎ها در راستای ریسمان كشیده شده نصب می‎گردد و سپس دو طرف بلوک‎های نصب شده با شفته ریزی بتونی مهار می‎‎شود و مسیر آماده شده مراحلی چون زیرسازی و رو سازی و در خاتمه آسفالت ریزی و یا موزائیک فرش می‎‎شود.

نکته: باید توجه داشت كه اگر محوطه از موزائیک پوشش می‎‎گردد عاجهای موزائیک در جهت حركت آب مانعی بوجود نیاورد تا كشش آب هر چه سریعتر و راحت تر انجام شود .

۳- دادن شیب
چنانچه  محوطه دارای شیب لازم نباشد عمل شیب بندی را با بالا آوردن مقدار معینی از مبدأ، آن هم با مصالح گوناگون چون خاكریزی نخاله ریزی ، بتون ریزی و یا موارد دیگر با حجم لازم كه به طور اختصار گفته می‎‎شود انجام می‎‎دهیم .

۴- خاكریزی
معمولاً ارتفاع خاكریزی تا ۲۵ سانتیمتر و آن هم با اضافه كردن آب به صورت پاشیدن خاك را دو نم ساخته و پهن می‎‎كنیم علت اضافه کردن آب این است که خاک قبل از سیمان کاری نشست خود را بکند ،سپس عمل غلتك زنی را آنقدر ادامه داده تا این كه خاك كاملاً کوبیده و سفت شود و مقدار تراكم خاك از مقدار صد درصد نیز كمتر شود ، یعنی اگر این مقداربه ۹۵ درصد برسد كار بسیار جالب بوده و حفره‎های هوا درخاك از بین رفته وخاك دستی ریخته شده از خاك بكر زیرین فشرده تر می‎‎شود كه مسلماً دارای مقاومتی بیشتر خواهد بود .بدیهی است اگر ارتفاع خاك ریزی بیش از ۲۵ سانتیمتر باشد سطح خاك لایه اولیه را غلتك آجدار زده تا پیوند بین دو لایه روئین و زیرین به وجود آیددلیل این کار این است که بعد از سیمانکاری و ایزوگام  باعث ترک خوردن سطح کار نشود و سپس عمل خاک‎‎ ریزی را به طوری كه شرح داده شد ادامه می‎‎دهیم .

نکته: چنانچه خاک‎‎ از نوع نامرغوب باشد با اضافه كردن ۱ به ۲ گرد آهک‎‎ و درشت دانه چون سنگریزه و ماسه و مخلوط كردن آنها ،خاک‎‎ را به صورت گراول (درشت دانه و ریز دانه) در آورده و عمل خاک‎‎ ریزی را دنبال می‎‎كنیم . مسلماً عمل گراول ساختن خاک‎‎ در تمامی لایه‎ها باعث استحکام هر چه بیشتر خاک‎‎ می‎‎شود خصوصاً در لایه انتهایی با بیشتر كردن نوع دانه‎های شنی اتصال سازی آسفالت را بالایه‎های زیرین (خاک‎‎) بهتر می‎‎سازیم .

۵- نخاله ریزی
زمانی كه شیب بندی برای حیاط سازی و پشت بام سازی  جهت ایزولاسیون باشد از مصالحی چون خرده آجرهای معمولی و خرده بلوک‎های سیمانی و یا سفالین می‎‎توان حجم شیب بندی را به وجود آورده  که به اصطلاح کروم بندی گویند و حفره‎های سطوح بدست آمده را با خرده‎های ضایعات مصالح موجود تسطیح نمود وزیر سازی را جهت اندود ماسه سیمان و بر روی آن موزائیک‎‎ فرش و یا قیر اندود و آسفالت را مهیا ساخت .باید توجه داشت به علت این كه در محوطه سازی حیاط، مستقیماً زیرسازی در خطر یخ زدن كف می‎‎باشد، چنانچه از اضافه كردن ماسه سیمان به مخلوط نخاله استفاده گردد زیرسازی به مراتب بهتر بوده و خطر بلند شدن كف سازی پیش نخواهد آمد.

بتون پوكه

این مصالح از بهترین روش‎ها و البته بسیار معمول و متداول بوده كه علاوه بر مقاومت ، دارای هزینه كمتر نسبت به انواع دیگر می‎‎باشد.مواد تركیبی این بتون تشكیل می‎‎شود از سر كف كارخانه آهن گدازی كه پس از سرد شدن سر كف از مواد زائد كارخانه به صورت حجمی باد كرده و دارای حفره‎های فراوان بوده كه در نتیجه حجمی با وزن بسیار كم نسبت به سنگ معمولی دارا می‎‎باشد . مصالح را خرد كرده به كرده و دارای حفره‎های فراوان بوده كه در نتیجه حجمی با وزن بسیار كم نسبت به سنگ معمولی دارا می‎‎باشد . مصالح را خرد كرده به صورت درشت دانه و با رعایت ریز دانه و با اضافه كردن سیمان و آب در شیب سازی مورد استفاده می‎‎باشد . لازم به یاد آوری میباشد.كه از سنگ‎های متخلخل سنگ پایی و یا پوكه سوخته زغال سنگ و كف جوشهای كارخانه‎های آجر پزی نیز به عنوان مصالح ودانه‎های تركیبی برای بتون پوكه استفاده می‎‎گردد.

بتون آلومیناتی

 چنانچه در بتون گرد آلومینیم اضافه شود و زمان خودگیری بتون در اثر فعل و انفعالات شیمیایی حبابهایی خارج می‎‎گردد كه نشان دهنده و به وجود آورنده ازدیاد حجم بتون می‎‎باشد.این حالت بتون را به صورت سنگ پا با حفره ای در آورده كه وزن مخصو ص بتون غیر مسلح را از ۲۲۰۰ كیلو تا ۸۰۰ و یا ۹۰۰ كیلوگرم در متر مكعب كاهش می‎‎دهد و در شیب بند یها قسمت‎های داخلی خصوصاًپشت بام مورد استفاده فراوان می‎‎باشد.

به طوری كه مشخص است ارتفاع  مورد نظر شیب بندی با طول شیب متناسب بوده ، یعنی اگر طول شیب تا محل سوراخ ناودان در پشت بام طویل باشد مقدار باری كه برای شیب بندی از مبدأ تا سوراخ ناودانی ریخته می‎‎شود به مراتب بیشتر و مرتفع تر از قسمتهای شیب با طول كمتر خواهد بود. یعنی ارتفاع شیب به نسبت طویلی ویا كوتاهی طول شیب بستگی كامل دارد. معمولاً ختم شیب در نقطه سوراخ ناودانی صفر و در شروع با طول درصد كه در طولهای بلند تا ۳ درصد می‎‎باشد تعیین می‎‎گردد و هر چه طول شیب كمتر باشد به همان نسبت درصد آن كم می‎‎گردد.

مثلاً برای طولهایی تا ۵ متر ۳ درصد، و طول بین (۲.۵ تا ۳) متر ۲ درصد، و طولهایی تا ۲ متر ۱.۵ درصد درنظر گرفته می‎‎شود.

چنانچه طول ذكرشده بیشتر از ۵ مترباشد سوراخ دیگری برای ناودانی پیش بینی می‎‎شود. چرا كه در موقع بارندگی‎های شدید وجود سوراخ ناودانی معدود دارای عدم كشش آب و در نتیجه خساراتی خواهد بود.

اجرای شیب بندی

حركت شیب به طرف سوراخ ناودانی می‎‎باشد و محل سوراخ به دو صورت تعبیه می‎‎گردد.

الف- سوراخ ناودانی دقیقا در وسط پشت بام باشد.

 در این حالت به این ترتیب عمل می‎‎شود،‎‎ طول شیب نقاط محاسبه می‎‎شود.

۱- معیار كروم گذاری ارتفاع چهار گوشه پشت بام تعیین می‎‎گردد .
۲- ریسمان كشی كشیده در بین كروم‎ها عمل شمشه گیری انجام می‎‎شود .
۳- محل سوراخ ناودانی،‎‎ كرومی مسطح و نازک گرفته می‎‎شود .
۴- وسیله ریسمان كشی بین كرومهای كناری و میانی یعنی (سوراخ ناودانی) شمشه گیری جهت قسمت‎های شیب انجام می‎‎گردد .
۵- متن‎های بدست آمده بین شمشه‎ها كه لچكی گفته می‎‎شود با مصالح مورد نظر پر می‎‎شود و با شمشه كش كردن سطح بین دو شمشه حاصله سطح شیب بدست می‎‎آید.
با تكرار موارد ذكر شده در قسمت‎های دیگر،‎‎ سطح شیب بندی پشت بام بدست می‎‎آید كه آماده مراحل بعدی خواهد بود .

ب- چنانچه ناودانی در گوشه‎ها و یا در قسمت‎های میانی و كناری باشد.

نوع شیب از وسط پشت بام به طرف خارج خواهد بود كه تمامی موارد محاسبه شیب،‎‎ كروم گیری،‎‎ شمشه گیری و پر كردن متنها به همان ترتیب كه گفته شد انجام می‎‎گردد .

بهترین محل برای ناودان درست در وسط بام می‎‎باشد .(محل برخورد اقطار) زیرا فاصله آن نقطه از تمام نقاط دیگر تقریباً به یك اندازه بوده و در نتیجه با توجه به ۲ درصد شیب مورد نیاز بار كلی سقف در همه جا به طور یكسان پخش می‎‎شود ولی اگر ناودان درست در وسط ساختمان نباشد در نتیجه به یك نقطه از بام دورتر بوده و به همان نسبت بار آن نقطه بیشتر خواهد بود . ولی انتخاب محل ناودان درست در وسط بام به علت وجود اتاق‎ها و سالن‎ها و اینكه نمی‎توان از وسط اتاق‎ها لوله فاضلاب گذرانیده تقریباً هیچ وقت مقدور نیست .

کلیک کنید و حتما بخوانید  طراحی سایت

با توضیحات فوق روشن است كه باید برای محل ناودان جایی را انتخاب نمود كه نزدیك ترین فاصله ممكن را به تمام نقاط داشته باشد تا بدینوسیله بار بام حداقل شود ضمناً عبور لوله ناودان در طبقات مزاحمتی برای اتاق‎ها و سالن‎ها و كمد‎ها ایجاد ننماید .

جهت دستیابی به یک سیستم بهینه باید عوامل تاثیر گذار بر آن را از دید معماری و کار بردی ساختمان مورد توجه قرار داد بر اساس این نیازمندی‎ها می‎توان پارامترهای مناسب سقف را نظیر مقاومت،‎‎ وزن عایق کاری و… به دست آورد از آنجا که در یک سیستم سقف و کف،‎‎ عناصر سازه ای ( باربر ) و عناصر غیر سازه ای (پر کننده، ‎‎عایق و…) در کنار هم عمل می‎‎کنند توجه توام به ویژگیهای هر دو گروه لازم در میان وزن کم به عنوان یکی از ویژگیهای مشترک در هر گروه مطرح است و نقش تعیین کننده ای در زمان کل اجزای باربر ساختمان دارد.

ایزوگام و قیرگونی

روش صحیح اجرای قیرگونی

یکی از رایج ترین روش‎های عایق کاری بعد از نصب ایزوگام استفاده از قیرگونی است که معمولا به دلیل ضخامت زیاد و کیفیت قیر و گونی مصرفی برای عایق نمودن سرویس‎های بهداشتی که دارای بیشترین تجمع آب هستند کاربرد فراوان دارد. البته نحوه اجرای قیرگونی در دوام آن  بسیار مهم می‎باشد که اهمیت توالی اجرا به ترتیب زیر می‎باشد.

۱- سطح زیرین قیرگونی حتما باید سیمان کاری شود و درجه سیمان بکار رفته باید به حدی باشد که به اصطلاح با حرکت روی سیمان سایش پیدا نکند همچنین اگر بعد از سیمان کاری به دلیل نشست خاک زیرین سطح سیمان ترک خورد باید با مخلوط دوغاب و سیمان سفید پر شود و بعد از خشک شدن عمل قیر گونی انجام شود.

۲- درشرایط جوی نام مناسب عمل قیر گونی به دلیل سرد شدن فوری قیر و مرطوب شدن سطح به علت بارندگی انجام نشود. زيرا در غير اين صورت حبابهايی در زير لایه‎های قیر گونی تشكيل می‎شود كه با گرم و سرد شدن هوا و حركات جزئی اجزای ساختمان و يا وارد شدن ضربه به سطوح عايق، ممكن است دچار پارگی و صدمه گردند.

۳- قیر نرم به اصطلاح 70-60 اولین لایه تشکیل دهنده بعد از سیمان می‎باشد که نباید حرارت داده شده به این قیر از 180 درجه سانتیگراد بیشتر شود زیرا مواد مطلوب قیر از بین می‎رود نحوه اجرا بدین گونه است که پس از داغ شدن با استفاده از ماله مخصوص یک لایه قیر نرم به طور یکنواخت بر روی سطوح افقی پخش می‎شود به نحوی که تمام روزنه‎های سطح کاملا پر شود.
نکته ۱: در این مرحله نباید از قیر مخلوط یا سفت استفاده کرد.
نکته ۲: حداقل مقدار قیر برای قیراندود کردن یک متر مربع گونی، باید ۲۵۰۰ گرم باشد.

۴- یک لایه گونی درجه1 را روی سطح قیر اندود شده پهن می‎کنیم و پس از رفع چین خوردگی گونی محل‎هایی مانند کفشور‎ها را برش می‎زنیم  و  محل آب رو‎ها را با دقت قیر اندود می‎کنیم همچنین استاندارد هم پوشانی(روی هم رفتگی) گونی به اندازه 10 سانتیمتر باید رعایت شود.

۵- سپس اقدام به مخلوط کردن قیر نرم 70-60 با قیر سفت مخصوص می‎کنیم و یک لایه دیگر قیر را روی گونی پهن شده به صورتی می‎کشیم که هیچ نقطه ای از گونی مشخص نباشد . قیرهای نرم و سفتی که با هم مخلوط و  تحت حرارت قرار داده می‌شوند باید در حین گرم‌کردن کاملاً ‌مخلوط شوند و حداکثر دمای مجاز برای گرم‌کردن این مخلوط، ۷۰ درجه بیشتر از دمای مجاز برای قیر نرم در بند ۳ می‌باشد.
نکته:تا این مرحله ما عملا سرویس را به صورت تک لایی عایق نموده ایم.

۶- سپس برای انجام دولایی سرویس گونی را در جهت معکوس اجرای اولی پهن می‎کنیم تا به اصطلاح ضرب دری شود علت این کار این است که راه نفوذ آب به طور کامل بسته شود همچنین در قیرگونی داخل ساختمان حداقل باید از دو لایه قیرگونی استفاده شود.
نکته: قیرگونی بدنه سرویس بهداشتی حداقل تا ۳۰ سانتیمتر روی دیوارهای اطراف امتداد یابد.

۷- و در مرحله آخر اقدام به کشیدن دوباره قیر روی گونی پهن شده می‎کنیم همچنین برای تکمیل کار انجام شده و اطمینان ازمحکم شدن کار یک لایه دیگر روی قیر قبلی می‎کشیم.
نکته: بعد از پایان کار محل کف شور را با گونی پلاستیکی مسدود کرده و اقدام به تست سرویس با آب می‎کنیم که زمان استاندارد آن 24 ساعت می‎باشد.

۸- هنگامی که هیچ گونه نشتی رویت نشد باید سطح قیر گونی شده را با یک لایه سیمان پوشاند تا از افتادن اشیا و آسیب زدن به عایق جلوگیری شود.

مزیت های ایزوگام رولپلاک

مزیت های ایزوگام رولپلاک

با پیشرفت تکنولوژی روز دنیا در زمینه‎های مختلف صنعتی محصولات عایق کاری نیز با استفاده از تکنولوژی اروپا و همگام شدن با پیشتازان صنعت ایزوگام دنیا رشد فراوانی داشته است که یکی از مراکز پیشرفته تولید ایزوگام در سالهای گذشته قطب صنعتی دلیجان می‎باشد که بیشترین نیاز کشور و همچنین کشورهای همسایه را از بابت محصولات عایق بندی جواب گو می‎باشد.

برخی از مزیت‎های ایزوگام دلیجام

۱- مهمترین مزیت این است که نصب و اجرای آن باعث آلودگی زیست محیطی نمی‎شود.
۲- در فصل زمستان نیاز به پارو کردن برف پشت بام نیست زیرا برف به سطح ایزوگام  نمی‎چسبد و نمی‎تواند به آن آسیبی وارد کند.
۳- به دلیل سبکی و مقاومت کششی و حرارتی(مقاوم بودن در مقابل سرما وگرما) به تنهایی یک عایق کامل جهت ایزولاسیون پشت بام، شیروانی ایرانیت، پی ساختمان، حمام، تونلهای آبیاری، سردخانه‎ها، لوله‎های گاز و نفت، دامداریها، مرغداریها و… کاربرد دارد. همچنین  از لحاظ وزنی نسبت به آسفالت و موزاییک سبک تر است و هنگام زلزله خطرات جانی کمتری دارد.
۴- در تولید آن بجز استفاده از ماده اولیه قیر اصلاح شده(بوسیله مواد پلیمری) از هفت نوع ماده شیمیایی و کانی مانند الیاف شیشه، الیاف پلی استر و غیره استفاده می‎شود.
۵- نصب سریعی دارد همچنین قیمت ایزوگام نسبت به روش‎های دیگر کمتر است.
۶- به علت وجود الیاف شیشه در ساختار آن هرگز دچار پوسیدگی نمی‎شود و البته در مقابل اسیدها و نفوذ گازهای شیمیایی و اشعه ماورا بنفش نیز مقاوم است.
۷- دارای حداقل ۱۰ سال ضمانت نامه کتبی شرکت سازنده می‎باشد.
۸- شرکت‎های تولیدی ایزوگام رولپلاک زیر نظر سازمان استاندارد فعالیت می‎کنند و هیچ تخلفی مانند استفاده از قیر دمیده و مواد ضایعاتی به جای تیشو و پلی استر از دید کارشناسان اتحادیه پنهان نمی‎ماند.

روش نصب ایزوگام ایرانیت و شیروانی

 

  • روش نصب ایزوگام ایرانیت و شیروانی

ایرانیت (ورق موجدار)

ایرانیت نوعی مصالح ساختمانی پیش ساخته از جنس سیمان می‎باشد که دارای استحکام بالایی می‎باشد و برای پوشش سقف اتاقک‎ها و انباری‎ها کاربرد فراوان دارد البته بحث عایق کاری ایرانت بخصوص روش نصب ایزوگام به دلیل ناهموار بودن سطح کار دارای اهمیت بسیار فراوان می‎باشد.
نکته: تفاوت مهم شیروانی و ایرانت در جنس این مصالح می‎باشد. اجرای ایزوگام شیروانی به دلیل فلزی بودن آن به مراتب از ایرانت سخت‎تر می‎باشد.

کاربرد ایرانیت

درمناطقی با بیشترین میزان بارش مانند شمال اکثر سقف‎ها را به صورت شیروانی یا ایرانیت می‎سازند ولی به علت بارندگی زیاد و همچنین پوسیدگی فلز بعد از مدتی باعث چکه کردن  آب از سقف می‎شود اینجاست که لزوم اجرای ایزولاسیون ضروری می‎گردد.

مراحل نصب ایزوگام ایرانت و شیروانی

۱- ایرانت
برای عایق کاری ایرانت بعد از نصب ایرانت توسط نصاب اقدام به هم سطح کردن فرو رفتگی‎های آن با برآمدگی‎ها می‎کنیم و نحوه یکنواخت کردن سطح کار فقط با ملات ماسه و سیمان امکان پذیر خواهد بود سپس بعد از خشک شدن سیمان یک لایه قیر را برای بهتر چسبیدن ایزوگام بر روی سطح کار می‎کشیم و در آخر اقدام به ایزوگام کاری می‎کنیم.

۲- شیروانی
از آنجا که جنس شیروانی از فلز گالوانیزه می‎باشد ملات ماسه و سیمان به طور کامل به آن نچسبیده و باعث مشکلات فراوانی در مراحل بعدی می‎شود پس برای رفع مشکل ابتدا یک روکش از توری plc یا توری مرغی را بر روی سازه سوار کرده و نهایتا ان را با ملات ماسه و سیمان پر کرده و با ماله صاف می‎کنیم قاعدتا با این روش ملات به سطح توری و شیروانی چسبیده و آماده نصب ایزوگام می‎گردد.

‫5/5 (1 امتیاز )
‫5/5 (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *