بازسازی بنایی, مقالات

بازسازی خانه

رولپلاک-بازسازی خانه
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

بازسازی خانه …چطور خانه ای را بازسازی کنیم؟”

بازسازی خانه پروژه ای زمان بر و پرهزینه است اما اگر مصمم به این کار باشید، ممکن می شود. با کمی کمک از این مقاله و منابع آن می توانید تصمیم بگیرید که آیا این کار مناسب شما هست یا نه.
۱-رویاپردازی. ساده بنگرید. نیازهای خود را بشناسید و ساده ترین راه حل را انتخاب کنید. اگر اجازه بدهید این پروژه به سرعت رشد می کند. به سرمایه موجود در حساب بانکی خود توجه کنید و وارد مزایده شوید. اگر متاهل هستید، مطمئن شوید که خواسته های مشترک دارید. اگر هردو برای هدفی یکسان فداکاری کنید، کار راحت تر خواهد بود تا اینکه یکی از طرفین برای خوشحالی طرف دیگر فداکاری کند. و مطمئن باشید که از خود گذشتگی ضروری خواهد بود.

 

۲- تحقیق. به کتابخانه بروید و مجلات متناسب با نیازهایتان را مطالعه کنید. اگر به حمام دیگری نیاز دارید، سرغ مجلات اتاق خواب نروید. از مجلات رنگ و طرح دوری کنید. اگر کارتان با تبدیل یا توسعه یک اتاق موجود راه می افتد، این کار را بکنید.

 

۳- اگر در طراحی سررشته ندارید، از کاغذ گرافیک استفاده کنید و اتاق/ساختمان مورد نظر را اندازه بگیرید. کمک می کند بهتر احساستان را توضیح بدهید. افرادی که خدمات مورد نیاز را ارائه می کنند یا لوازم می فروشند، وان حمام ۲ بُعدی در اتاق ۵/۱ متری را بهتر از توضیحات شما درک می کنند.

 

۴- درباره هزینه ساخت و ساز با برقکار و پیمانکار صحبت کنید. در هر زمینه، رقمی تخمینی بگیرید. اگر از پس نصب تیغه دیوار برمی آیید می توانید خودتان انجام بدهید و دستمزدی ندهید. اگر ابزار و مهارت لازم برای نصب سقف را ندارید سراغ آن نروید. اگر برقکاری نمی دانید از آن دوری کنید. مطالب کتاب درسی دبیرستان برای این کار کافی نیست. به مبلغ تخمینی فکر کنید و کمی فکر کنید.

 

۵- از یک معمار مشورت بگیرید. شاید برای یک اتاق ارزش نداشته باشد. اما خیلی هم گران نخواهد بود. سازمان شهرداری ترجیح می دهد طراحی های معمار را ببیند. یکی از مزایای استفاده از معمار این است که بی درنگ فکر شما را خوانده و ایده هایی درباره پروژه ارائه می کند که شاید به فکر شما نرسیده باشد. یک معمار خوب دیدگاهی منحصر به فرد، حیاتی و مرتبط از پروژه شما ارائه می کند. درباره افکار و درخواست های او با همسر خود صحبت کنید. نظر معمار را درباره پیمانکارها بپرسید اما فراموش نکنید که مسئولیت قرارداد با سازنده، به عهده صاحبخانه یعنی شماست. درباره مجوزاتی که باید اخذ کنید از معمار اطلاعات بگیرید و بپرسید که در این زمینه می تواند کمکی به شما بکند.

 

۶- به بانک رفته و درخواست وامی بدهید که حداقل ۱۰% بیشتر از هزینه ای که شما فکر می کنید لازم است ارائه بدهد. حتی اگر خودتان پروژه را به دست بگیرید، هزینه هایی هست که از کنترل خارج است.

۷- از دوستان و همکارانی که چنین پروژه هایی را در خانه خود انجام داده اند، اطلاعاتی درباره پیمانکارها بگیرید. شاید مسئول وام هم بتواند در این زمینه به شما کمک کند.

۸- اگر پیمانکار یا معمار پروژه هم برای اخذ مجوزات اقدام کرده اند، از آن آگاه باشید. اگر در شهر زندگی می کنید، مجوزی به نام ساختمان شهری وجود دارد.

کلیک کنید و حتما بخوانید  گچ کاری

۹- با چندین پیمانکار درباره پروژه صحبت کنید. درخواست لیست کتبی با جزئیات دقیق از هزینه کار اعم از مصالح و دستمزد کارگر بدهید. توجه داشته باشید که شاید نباید کمترین دستمزد را انتخاب کنید چون لزوماً به معنای کیفیت نیست. سابقه و آوازه اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل است که باید با افراد زیادی درباره پیمانکارها صحبت کنید.

 

۱۰- پیمانکارها معمولا حاضر به چانه زدن بر سر قیمت هستند. اگر بخشی از کار آسان به نظر می رسد یا مهارت آن را دارید، دوست دارید خودتان آن را تمام کنید. اگر پایان رضایت بخشی داشته باشد، حسی عالی از اتمام بخشی از کار بازسازی منزل به شما دست می دهد. اکثر افرادی که دستی در کار دارند می توانند ورقه های سنگی یا تیغه دیوار را به تنهایی نصب کنند.

۱۱- حتما قبل از شروع فصل باران، بندهای مربوط به اتمام کار در قرارداد را تکمیل کنید. یا حداقل سقف را تمام کنید. مسئولیت تخمین روز شروع باران با شما خواهد بود. هی پیمانکار عاقلی به شما قول نمی دهد که تا قبل از شروع باران کار را تمام خواهد کرد . به طور مثال باید ذکر کنید که اگر کار نصب سقف تا ۲۰ شهریور تمام نشود ۵۰۰ هزار تومان از دستمزد کسر می شود.

۱۲- یک پیمانکار استخدام کنید. با پیمانکار یا نماینده او جلسات هفتگی داشته باشید تا در جریان کار قرار بگیرید. نباید مانع روند کار شوید اما همچنین نباید اجازه دهید موردی قبل از تصحیح، تثبیت شود. در چنین شرایطی است که ۱۰% اضافه وام ناپدید می شود.

۱۳- هر روز بعد از ترک محل کار توسط کارگران، اوضاع را بررسی کنید. شاید بخواهید تعداد پریز برق، چراغ، سینک و غیره بیش از چیزی باشد که در طراحی پلان تعیین شده. برای بسیاری از ما درک ظهور فیزیکی دیوارها راحت تر از نقشه ساختمان می باشد. اگر چیزی به نظر شما درست نیست، مثلا سینک حمام و توالت پریز برق ندارد، باید حداکثر ظرف ۱ روز به پیمانکار بگویید. هرچه روند کار پیشروی کند، این مشکلات ریز و جزئی بیشتر از چشم پوشیده می شوند. و هرچه بیشتر از نظر مخفی بمانند، هزینه اصلاح آن ها بیشتر می شود.

۱۴- سعی نکنید از پیمانکار سوءاستفاده کنید. شاید شما پول داشته باشید، اما خانه و وثیقه شما در دست پیمانکار است. بهترین حالت، رضایت هردوی شما از نتیجه کار است.
توصیه ها :
– از کارگران تشکر کنید، به کار آن ها ارزش بدهید.
– اغلب افرادی که کارهای دستی را انجام می دهند، دستمزد منصفانه ای می گیرند و کار را به خوبی انجام می دهند. برای زمان و کار بدنی خود ارزشی منصفانه در نظر بگیرید. اگر ساعتی ۲۵ دلار درآمد دارید، فکر می کنید باید خودتان را درگیر کاری بکنید که فرد دیگری به خوبی بلد است و به ازای ساعتی ۱۰ دلار آن را به خوبی انجام می دهد؟
– اگر عصبی و سختگیر نباشید، طراحی پلان در طول مراحل کار تغییر خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که ۱۰% سرمایه بیشتر از تخمین پیمانکار دارید. با این حال هم ممکن است شرایط را دست کم گرفته باشد و رقمی بیش از تخمین درخواست کند.
– در کلاس های بازسازی ساختمان، نقاشی، نصب سقف و غیره شرکت کنید تا ارزش کار کارگران را بدانید و به راحتی دستمزد آن ها را پرداخت کنید.
– طوری برنامه ریزی کنید که ساخت و ساز پروژه در فصول مناسب شروع شود.
هشدار :
– اگر از پس هزینه اقامت در هتل برمی آیید این کار را بکنید تا کارگران وارد حریم خصوصی شما نشوند اما وقت مناسبی برای مسافرت نیست!
– این کار باعث افزایش تنش و اضطراب در روابط شما می شود.

کلیک کنید و حتما بخوانید  کابینت آشپزخانه

بازسازی خانه

خرید خانه ای که نیاز به بازسازی دارد، معامله ارزانی خواهد بود اما تعمیر آن زمان و هزینه زیادی لازم دارد و ممکن است تبدیل به پروژه ای زمان بر و پر هزینه شود. اگر براساس این راهکارها عمل کنید از پس آن برمی آیید.
۱-قبل از خرید همه چیز را بررسی کنید. تمام گزارش های بازرسی که بخشی از فروش هستند را بخوانید و خانه را به دقت بررسی کنید. متوجه شوید که مشکلات خانه ساختاری هستند یا ظاهری. دیوارها نیاز به تعمیر یا جابجایی دارند؟ یا فقط نقاشی؟ آیا لوله کشی و برق کشی ها جدید و مدرن هستند یا خیر؟
– اگر در خانه مورد نظر مدتی است که اقامت دارید، از بازرس بخواهید نگاهی به آن بیاندازد و قبل از شروع پروژه، مشکلات اساسی را پیدا کند. کمک می کند مجبور نباشید یک کار را دو بار انجام بدهید.

 

 


۲- منظم باشید. خانه خود را وجب به وجب بگردید و از تمام تغییراتی که می خواهید انجام بدهید لیست تهیه کنید. همه شماره تماس ها، ایده ها، زمان دقیق جلسات، کپی طراحی دکوراسیون داخلی و فایل قیمت ها را در یک مکان نگه دارید. از هر چیزی کپی بگیرید، حتی برنامه های کاری، همه آن ها را بایگانی کنید. حتی اگر نگاهی به آن ها نکنید، باعث می شود افرادی که با شما کار می کنند دقت بیشتری به خرج بدهند.
– با مداد از ایده های خود طرح بکشید. نیازی نیست کیفیت طراحی دکوراسیون داخلی مقیاس داشته باشد. می توانید فایل های گرفته شده از اینترنت یا مجلات باشد. اگر معمار یا پیمانکار دارید، این طراحی ها پایه مباحثه شما با آن ها خواهد بود.
۳- کارهایی که خودتان انجام می دهید و کارهایی که به دست پیمانکار می سپارید را تعیین کنید. احتمالا بخشی از هر کاری را خودتان انجام می دهید. عموما کسی برای نصب جا حوله ای پیمانکار استخدام نمی کند، اما شاید نتوانید ورقه های سنگی بام طبقه دوم را به تنهایی نصب کنید.
۴- برای بودجه خود برنامه ریزی داشته باشید. تا مدتی بعد از خرید خانه و لوازم ضروری ای که داخل آن قرار می دهید، جیبتان خالی خواهد ماند.
۵- در مورد محل اقامتتان در طول دوره بازسازی ساختمان تصمیم گیری کنید. بررسی کنید که آیا در طول دوره پروژه می توانید در خانه یا بخشی از خانه بمانید یا نه. تا وقتی که اتاق خواب بوی رنگ خیس و فرش می دهد می توانید در اتاق نشیمن بمانید یا نه؟

بازسازی خانه…اشتباهات رایج…

معمارها ساخت یک خانه جدید یا بازسازی ساختمان را یک تغییر بزرگ می نامند. چیزی که یک زمانی به نظر ایده خوبی بوده، پس از سال ها به طول انجامیدن برای ساخت، به نظر یک اشتباه بزرگ می رسد. این اشتباه می تواند اختصاص ندادن فضای کافی به حیاط. برخی اشتباهات به راحتی جبران می شوند اما برخی خسارت سنگینی به جا می گذارند.

کلیک کنید و حتما بخوانید  نخاله و خاک برداری


به عقیده یک طراح دکوراسیون اشتباهات عمومی زیادی هست که افراد هنگام ساخت یا بازسازی خانه انجام می دهند. مثلا فکر می کنند فضایی بیشتر از حد نیازشان لازم دارند. کلارک اهمیت نقشه کشی ساختمان دقیق و بودجه برای قیمت گذاری هر پروژه از ابتدای کار را درک می کند و می گوید : “در بعضی موارد دیده شده افراد براساس بازار خرید و فروش خانه تصمیم گیری می کنند، نه نیازهایشان”. چند تغییر کوچک در اینجا و آنجا، خسارات چند هزار دلاری به بار می آورد. وقتی این چند تغییر یک جا جمع شود، این رقم به چند صد هزار هم می رسد. پس از ادغام، این خسارات تیشه به ریشه می زنند.

معماری به نام روسلی هم هنگام بازرسی خانه Queen Anne متعلق به قرن بیستم در سیدنی متوجه چندین اشتباه شد. پدر مرحوم ساکن فعلی این خانه در دهه ۱۹۷۰ با کمک یک معمار این خانه را بازسازی کرده بوده. روسلی گفته : “بازسازی این خانه با جزئیات دوره ساخت آن بی ربط بوده. سقف کم ارتفاع آشپزخانه (دو و نیم متر) چشم انداز بندرگاه را از بین برده و جلوی ورود نور شمال را گرفته بود”.

یکی دیگر از اشتباهات معمار قبلی دسترسی بوده، با راهروی کناری منتهی به طبقه همکف پایین تر از سطح خیابان. روسلی که حیاط جلوی خانه را بازسازی کرده و راه پله بیضوی شکلی در آن درآورده که جذابیت بیشتری دارد می گوید : “از یک راه پله با شیب تند، وارد یک راهروی بسیار باریک می شدید. خیلی تاریک و غار مانند بود”. بعد از اضافه کردن اتاق بازی شبیه زیرشیروانی برای بچه ها، آشپزخانه از جای بسیار نامناسبش به بخش دیگری از خانه منتقل شد. جایی که قبلا آشپزخانه بود، الان باغچه تراسی قرار داد که چشم انداز دریا را به نمایش می گذارد و زیر حجم زیادی از نور طبیعی غرق است. روسلی می گوید : “بعضی اوقات تصحیح اشتباهات به معنی حذف کردن چیزی است، نه اضافه کردن به خانه”.
یکی از متداول ترین اشتباهاتی که روسلی در بازسازی خانه ها به چشم دیده، تمایل شدید صاحبخانه و البته معمار پروژه، به شروع کردن از صفر است، به جای کار روی اسکلت موجود. به عقیده روسلی این تمایل معمارها، از غرور آن ها نشات می گیرد و می گوید : “اگر در این پروژه ما کل ساختمان را خراب و از صفر شروع می کردیم، قانون و مقررات جدید دست و پای ما را می بست. شاید برای یک معمار راحت تر باشد که با مشکلات موجود روبرو نشود، اما ممکن است از تنبلی هم باشد”.

 

یکی دیگر از اشتباهاتی که به اندازه تمایل شدید به تخریب ساختمان اساسی و بزرگ است، اختصاص ندادن فضای کافی به محوطه بیرونی خانه است. در سایت های کوچک تر و بزرگ تر، دیده شده که ساختمان را تا سرحد مرز زمین پیش می برند. این اشتباه پر خسارتی است چون تخریب دیوارهای بیرونی و ساخت محوطه بیرون خانه، کار پرهزینه ای است.

‫5/5 (1 امتیاز )
‫5/5 (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *