مقالات

⚜️بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران⚜️9664_263_0993⚜️

لوله کشی ساختمان_رولپلاک
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران_09932639664

⚜️بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران⚜️9664_263_0993⚜️ اجرا و تعمیرات لوله کشی ساختمان , تجهیزات و  لوله کشی آتش نشانی , ارایه پیش فاکتور هزینه و قیمت لوله اتصالات و تجهیزات آتش نشانی و قیمت لوله کشی ساختمان

تاسیسات آتش نشانی چیست

در گستره صنعت ساختمان ایجاد آرامش و محیطی محفوظ برای ساکنین و لزوم حفظ جان مردم در برابر حریق یکی از وظایف خطیر سازندگان کشور می باشد .

با اینکه قوانین کشوری ساختمان برای اکثر سیستم های تاسیساتی مقرراتی برقرار نموده است ، ولی متأسفانه برای سیستم های اطفاء حریق تاکنون مقرراتی جامع ومفهومی بخصوص درامر تاسیسأت مربوطه وضع نشده است . البته اخیرا بسیاری از شهرداریها برای اخذ پروانه پایان کار برای ساختمانهای نسبتا انبوه , سازندگان را ملزم به راه اندازی و نصب تجهیزات تاسیسات آتش نشانی و تاییدیه توسط آتش نشانی نموده است .

تاسیسات آتش نشانی شامل  سیستم اعلان و اطفای حریق است , که لوله کشی آتش نشانی بخشی از سیستم اطفای حریق میباشد . اجرای لوله کشی آتش نشانی از لحاظ متریال لوله و اتصالات و نحوه اجرا تقریبا مانند جوشکاری لوله کشی گاز بوده و البته تفاوتهایی در استانداردها و ضوابط آن وجود دارد .

روش های لوله کشی آتش نشانی:

استفاده از روش خشک
استفاده از روش تر
سیستم ترکیبی(تر و خشک)
سیستم خشک: در این نوع روش سیستم لوله کشی در کل اصلا با آب شهری ارتباط ندارد و هیچ گونه اتصالی به آب خانگی نخواهد داشت ,به همین دلیل به این روش، روش خشک می گویند.

سیستم تر:در این نوع لوله کشی برخلاف روش اول از آب شهری استفاده می شود و به لوله کشی آب ساختمان ها کاملا متصل است.

لوله کشی آتش نشانی در شهر ری

در لوله کشی آتش نشانی در شهر ری لوله ‌های آتش نشانی را از پایین ساختمان به سمت بالا روی پشت‌ بام کار گذاشته می‌شود. این لوله‌ ها در دو نوع روکار و توکار مورد استفاده قرار می گیرد و در قسمت بالای ساختمان و در پشت بام با درپوش بسته می‌ شود . لوله‌ هایی که در داخل واحد ساختمان قرار دارد در سای زهای مختلف تقسیم می ‌شود و منبع آب برای آن در نظر گرفته می ‌شود که جنس آن لوله نیز گالوانیزه است.

لوله کشی آتش نشانی در نازی آباد

در لوله کشی آتش نشانی در نازی آباد شیلنگ های آتش نشانی از دو بخش لایه خارجی و لایه داخلی تشکیل شده است. جنس لایه خارجی برای انعطاف پذیری بیشتر از پلی استر و کتان و پنبه و کنف استفاده می شود .
در نوع بافت ساده رشته های نخ های عرضی در برابر فشار و رشته های نخی طولی در برابر سایش و پارگی مقاومت ایجاد می‌ کنند. جنس لایه داخلی از لاستیک است و تا 40 اتمسفر فشار را تحمل می کند. شلنگ های آتش نشانی به طور عمومی سه نوع آزمایش را پشت سر می گذارند .این آزمایش ها شامل آزمایش زمان تحویل و آزمایش بعد از هر کارکرد و آزمایش ماهانه می باشد.

لوله کشی آتش نشانی در خانی آباد

در لوله کشی آتش نشانی در خانی آباد همانطور که می دانید برای خاموش کردن آتش نیازمند آب با فشار بالا هستیم پس استحکام ، مقاومت ، طول عمر لوله ها و اتصالات باید مورد توجه بیشتری قرار گرفته و در اجرای لوله کشی آتش نشانی آنها دقت شود .
در این زمینه لوله های گالوانیزه از استاندارد بالایی برخوردار بوده و عمر تقریبی آنها ۱۰۰ سال می باشد. همچنین در انتخاب لوله باید به این نکته توجه کنید که آب حاوی املاح رسوب کننده بوده یا ممکن است با گذشت زمان لوله ها دچار پوسیدگی و زنگ زدگی شوند.

لوله کشی ساختمان_رولپلاک

لوله کشی آتشنشانی رولپلاک

لوله‌کشی آتش نشانی به منظور مقابله با آتش‌سوزی‌های ناخواسته و کنترل آن انجام می‌شود. امروزه تاسیسات اطفاء حریق از مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان محسوب می‌شود. استاندارد NFPA ضوابط و قوانین سیستم‌های اطفاء حریق ازجمله جنس و نوع لوله و اتصالات به‌کاررفته در سیستم آتش‌نشانی را مشخص می‌کند. سیستم‌های آتش‌نشانی به روش‌های مختلفی اجرا می‌گردد و بسته به مساحت و تعداد طبقات هر ساختمان استفاده از هرکدام از روش‌ها مطابق استانداردهای تعیین‌شده ضرورت می‌یابد.

بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران_09932639664

روش‌های اجرای لوله‌کشی سیستم آتش‌نشانی:

1-روش خشک 2-روش تر 3-روش ترکیبی تر و خشک

1- روش خشک :

در این روش منبع آب موردنیاز برای سیستم آتش‌نشانی از منبع آب ساختمان جداست و معمولاً از طریق لوله ورودی که در جلوی درب ساختمان نصب‌شده تأمین می‌شود. ازآنجایی‌که در این روش همواره در سیستم لوله‌کشی آب وجود ندارد به آن روش خشک گفته می‌شود. در سیستم خشک آب موردنیاز در هنگام ضرورت به سیستم لوله‌کشی پمپاژ می‌شود.

2- روش تر :

در روش تر آب موردنیاز از طریق آب شهری تأمین می‌شود و آب همواره در لوله‌کشی وجود دارد و به همین دلیل به آن سیستم تر گفته می‌شود.

3- روش ترکیبی:

در این روش از هر دو سیستم تر و خشک استفاده می‌شود و با توجه به شرایط ساختمان نظیر مساحت و ارتفاع از آن استفاده می‌شود.

تجهیزات مورد استفاده در سیستم آتش‌نشانی

تجهیزات به‌کاررفته در سیستم‌های آتش‌نشانی جهت رساندن آب به محل حریق عبارتند از : هیدرانت آتش‌نشانی، دنباله آتش‌نشانی، شیر فلکه آتش‌نشانی، درپوش آتش‌نشانی، قرقره آتش‌نشانی، نازل آتش‌نشانی، تبدیل آتش‌نشانی، کوپلینگ آتش‌نشانی، جعبه آتش‌نشانی و شلنگ آتش‌نشانی.

جعبه آتش نشانی

از ابزارهای مهم و مورد نیاز ساختمان‌ها و انبارهای بزرگ برای ایمنی و پیشگیری از حریق و آتش سوزی جعبه آتش نشانی یا فایرباکس (Fire Box) به همراه شیلنگ قرقره آتش نشانی (Hose Reel) را می‌توان نام برد. سیستم لوله کشی آتش نشانی یک ساختمان در هر طبقه دارای یک یا چند انشعاب (باتوجه به وسعت ساختمان) است که ممکن است به جعبه آتش نشانی با شیلنگ قرقره متصل شوند. در این مقاله آتشران در ابتدا در مورد فایرباکس کمی صحبت خواهیم کرد و پس از آن به آموزش لوله کشی یک جعبه آتش نشانی و نصب آن بر روی دیوار و همچنین طراحی لوله کشی آتش نشانی ساختمان می‌پردازیم.

بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران_09932639664

جعبه آتش نشانی چیست؟

جعبه آتش نشانی یک جعبه به ابعاد استاندار متفاوت و دارای مدل های تک کابین و دوکابین می باشد که به طور کلی درون آن یک قرقره، یک سرلوله و یک حلقه شلنگ آتش نشانی 20 متری یا 25 متری قرار دارد. همچنین در برخی از مدل ها یک کپسول یا خاموش کننده قرار دارد.

سایز سرلوله‌ای که درون انواع مختلف فایرباکس قرار می‌گیرد متفاوت است و بستگی زیادی به انشعاب سیستم لوله کشی آب دارد. انتخاب اندازه خروجی باتوجه به نوع مواد موجود و میزان آن در ساختمان صورت می‌گیرد.

از ابزارهای مهم و مورد نیاز ساختمان‌ها و انبارهای بزرگ برای ایمنی و پیشگیری از حریق و آتش سوزی جعبه آتش نشانی یا فایرباکس (Fire Box) به همراه شیلنگ قرقره آتش نشانی (Hose Reel) را می‌توان نام برد. سیستم لوله کشی آتش نشانی یک ساختمان در هر طبقه دارای یک یا چند انشعاب (باتوجه به وسعت ساختمان) است که ممکن است به جعبه آتش نشانی با شیلنگ قرقره متصل شوند. در این مقاله آتشران در ابتدا در مورد فایرباکس کمی صحبت خواهیم کرد و پس از آن به آموزش لوله کشی یک جعبه آتش نشانی و نصب آن بر روی دیوار و همچنین طراحی لوله کشی آتش نشانی ساختمان می‌پردازیم.

محل نصب جعبه آتش نشانی

استاندارد ارتفاع نصب جعبه آتش نشانی: جعبه آتش نشانی حداکثر به ارتفاع 1.2 – 1.3 متر از کف ساختمان بر روی دیوار یا داخل دیوار نصب می‌گردد.

محل نصب طوری باید باشد که برای همگان قابل مشاهده بوده و در پشت دیوارها نصب نگردد تا در موقع لزوم به سهولت بتوان از آن استفاده کرد. اصولا جعبه های آتش نشانی در محل پله های فرار، پاگردها، درب های ورودی ساختمان و راهروها نصب می‌گردد. به طور کلی می‌توان گفت محل نصب جعبه آتش نشانی باید نزدیک به در خروجی بوده و بدون هرگونه مانع باشد. بازشو درب باکس ها از دو جهت مورد استفاده قرار می‌گیرد به به دو صورت راست باز شو و چپ بازشو می‌باشند.

اصول لوله کشی ساختمان

اصول لوله‌ کشی آتش نشانی در جهت مقابله با آتش‌ سوزی ‌هایی که به طور ناخواسته اتفاق می افتد و همچنین کنترل عملیات آتش سوزی انجام می‌ شود. تاسیسات اطفاء حریق یکی از مهم ترین بخش‌ های یک ساختمان حساب می ‌شود. در صنعت ساختمان سازی ایجاد آرامش و محیطی امن برای ساکنین و همچنین حفظ جان مردم در برابر حریق یکی از وظایف خطیر سازندگان ساختمان ها می باشد. تاسیسات آتش نشانی شامل سیستم اعلان و همچنین اطفاء حریق است، که لوله کشی آتش نشانی بخشی از سیستم اطفای حریق محسوب می شود.
ضوابط و قوانین سیستم ‌های اطفاء حریق بر اساس استاندارد NFPA ،جنس و نوع لوله و اتصالات مصرف شده در سیستم آتش ‌نشانی را مشخص می‌کند. سیستم ‌های لوله کشی به روش ‌های مختلفی بسته به مساحت و همچنین تعداد طبقات اجرا می شود. البته استفاده از هر کدام از روش‌ های لوله کشی مطابق با استانداردهای تعیین ‌شده انجام می گیرد.
استفاده از لوله ‌های با کیفیت در سیستم آتش ‌نشانی نقش بسیار مهمی در امنیت ساکنین ساختمان را دارا است. سیستم آتش‌ نشانی و به خصوص سیستم اسپرینکلر با اتصالات و لوله‌ های مختص آن در صنایع کاربرد زیادی دارد و بسیاری از مردم در زندگی روزمره با آن سروکار دارند. در کل باید خاطر نشان کرد که سیستم لوله کشی آتش نشانی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید توسط لوله کشان حرفه ای عمل لوله کشی صورت گیرد .

اجرای لوله‌ کشی آتش نشانی

اجرای لوله‌ کشی آتش نشانی به منظور مقابله با آتش‌ سوزی‌ صورت می گیرد. اجرای لوله ‌کشی آتش نشانی با روش‌های مختلفی انجام می شود که به طور کلی روش‌های اجرای لوله‌کشی سیستم آتش‌نشانی ساختمان به سه صورت انجام می‌گیرد.
-روش تر
-روش خشک
-روش ترکیبی تر و خشک
در روش تر آب مورد نیاز اطفاء حریق از طریق آب شهری تامین می گردد. و به لوله کشی آب ساختمان ها کاملا متصل است.
در روش خشک سیستم لوله کشی آب وجود ندارد و به همین دلیل است به آن روش خشک می گویند و منبع آب مورد نیاز برای سیستم آتش نشانی از منبع آب ساختمان جدا می باشد و هیچ گونه اتصالی به آب خانگی وجود نخواهد داشت.
در روش ترکیبی از هر دو روش تر و خشک استفاده می‌ شود و با توجه به شرایط ساختمان مانند مساحت و ارتفاع از هر دو سیستم با همدیگر، در جهت اجرای لوله‌ کشی آتش نشانی استفاده شود.

بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران_09932639664

تست و نگهداری لوله کشی آتش نشانی

سیستم های آبرسانی اطفاء حریق، شیلنگ‌های آتش نشانی، اتصالات و شیرها لازم است پس از نصب، به‌صورت دوره‌ای مورد بررسی و تست فشار قرار گیرند تا از سالم بودن آن‌ها و عملکرد مناسب در حین حادثه، اطمینان حاصل شود.

برای تست فشار سیستم لوله کشی آتش نشانی ساختمان، عمدتاً به این صورت عمل می‌شود که کل وسایلی که با فشار آب درگیر هستند باید بتوانند به طور تقریبی 24 الی 48 ساعت فشار ثابت 2 بار را تحمل کنند که عمدتاً برای کاهش دادن زمان تست، از فشار بیشتری جهت بررسی تست فشار استفاده می‌شود.

لوله کشی آتش نشانی در منازل مسکونی

همانطور که در مقدمه مطلب اشاره داشتیم لوله کشی آتش نشانی در ساختمان‌های مختلف و طبقات گوناگون در شرایط متنوعی صورت می‌گیرد. اصول اجرای لوله کشی اتش نشانی بر اساس تاسیسات ساختمان مسکونی به گونه‌ای است که علاوه بر نصب کپسول‌های آتش‌نشانی، سیستم‌های اطفاء حریق خشک و تر نیز باید انجام شود.

بر اساس تحقیقات و بررسی‌های انجام شده جنس لوله‌های شبکه آتش‌نشانی تر باید از نوع لوله‌های فولادی گالوانیزه یا لوله‌های سیاه سبک مطابق استاندارد تعیین شده باشد. توجه به مقاوم سازی لوله کشی اتش نشانی در در برابر تغییرات جوی، خوردگی و سایر عوامل عایق‌بندی از دیگر موارد مهم در اجرای این روش ایمن سازی است.

جنس لوله و اتصالات جهت اجرای سیستم خشک آتش‌نشانی باید از نوع لوله‌های سیاه درزدار و اتصالات جوشی باشد. در ساختمان‌هایی با واحد طبقات زیاد اجرای سیستم اسپرینکلر لوله کشی آتش نشانی یک ضرورت به حساب می‎آید.

سیستم اسپرینکلر (Sprinkler system)

سیستم اسپرینکلر از قدیمی‌ترین سیستم‌های اطفاء اتوماتیک حریق در ساختمان‌های مسکونی و تجاری و … بوده که مورد استفاده قرارگرفته است. سیستم اسپرینکلر از یک منبع ذخیره آب، سیستم تأمین‌کننده‌ی فشار، لوله‌ها، اتصالات فلزی، شیرآلات به منظور توزیع آب و سیستم پاشش خودکار (Sprinkler) تشکیل شده است. منبع آب سیستم‌های اسپرینکلر می‌تواند به‌صورت مخزن آب به همراه پمپ، مخزن نصب‌شده در ارتفاع و یا لوله‌کشی آب شهری باشد. نحوه‌ی عملکرد این سیستم به گونه ایست که حباب شیشه‌ای پاشنده‌ها در واکنش به آتش شکسته شده و باعث پاشیده شدن آب روی آتش می‌شود.

لوله‌ها و اتصالات مورد استفاده در سیستم اسپرینکلر

با توجه به خواص مکانیکی لوله‌های فلزی مانند استحکام بالا، تحمل فشار و حرارت بالا از این لوله‌ها در سیستم لوله‌کشی اطفای حریق اتوماتیک اسپرینکلر استفاده می‌شود. استاندارد NFPA استفاده از لوله‌های گالوانیزه و لوله‌های مانیسمان رده 40 را در سایزهای 1 اینچ به بالا در سیستم‌های اطفاء حریق تائید می‌کند. امروزه نیز از لوله‌های گالوانیزه به منظور جلوگیری از خوردگی سیستم لوله‌کشی و همچنین لوله‌های بدون درز رده 40 به منظور تحمل فشار کاری سیستم اسپرینکلر استفاده می‌شود.
مطابق استاندارد NFPA اتصالات سیستم‌های لوله‌کشی اطفاء حریق می‌تواند از انواع اتصالات جوشی، اتصالات رزوه‌ای و یا اتصالات GROOVED باشد. از آنجای که در سیستم اسپرینکلر لوله‌ها همواره در معرض رسوب قرار دارند و به‌صورت دوره‌ای بایستی بازبینی شوند بهتر است از اتصالات GROOVED استفاده شود. معمولاً تا سایز 2 اینچ کلیه اتصالات سیستم اسپرینکلر از نوع اتصالات بدون درز مانیسمان است.

انواع سیستم افشانه آب سیستم اسپرینکلر

سیستم افشانه آب اسپرینکلر می‌تواند به‌صورت سیستم تر، سیستم خشک ، سیستم سیلابی و سیستم pre-action باشد.
در سیستم لوله تر(wet pipe sprinkler system)، اسپرینکلرها به شبکه لوله‌کشی آب متصل است. در سیستم لوله خشک        (dry pipe sprinkler system) اسپرینکلرها به لوله‌کشی هوای فشرده متصل بوده و با فعال شدن اسپرینکلر هوا تخلیه شده و سپس با باز شدن شیر ، آب به شبکه لوله رسانی وارد می‌شود. در سیستم پیش عملگر (preaction sprinkler system) اسپرینکلرها به شبکه لوله‌کشی هوای فشرده یا هوای کم‌فشار متصل هستند و فرمان عمل کردن سیستم توسط سیستم اعلام حریق صادر می‌شود. در سیستم سیلابی (deluge sprinkler system) اسپرینکلرها باز بوده و به شبکه لوله‌کشی متصل هستند و فرمان باز شدن سیستم توسط سیستم اعلام حریق صادر می‌شود.

شیلنگ و قرقره (هوزریل) در جعبه آتش نشانی

شیلنگ و قرقره دارای لوله‌ای بلند با قطر کم و غیرقابل نفوذ است. شلنگ آتش نشانی را برروی قرقره مخصوصی می پیچانند بنابراین شلنگ باید انعطاف پذیر باشد. شیلنگ قرقره ها را معمولا در سه نوع ثابت، گردان و گردان داخل جعبه و دیواری می‌سازند. نوع گردان دیواری امکان گردش 180 درجه ای قرقره را فراهم می کند و نسبت به نوع ثابت انعطاف بیشتر در کشیدن شلنگ ایجاد می‌کند.

بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران_09932639664

محل نصب شیلنگ قرقره آتش نشانی

 • باید در محل قابل دسترس در هر طبقه نصب شود و تمام اتاق ها را پوشش دهد.
 • در محل های خروجی اضطراری نصب گردد.
 • در جایی نصب شود که مانع حرکت نباشد.
 • ارتفاع نصب از کف زمین حداکثر  1.2 – 1.3 متر باشد.

 مشخصات شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ های آتش نشانی از دو بخش لایه خارجی و لایه داخلی تشکیل شده است. جنس لایه خارجی برای انعطاف پذیری از کتان، پنبه، کنف و پلی استر است که در نوع بافت ساده رشته های نخ های عرضی (پود) در برابر فشار و رشته نخ های طولی (تار) در برابر سایش و پارگی مقاوت ایجاد می‌کنند. جنس لایه داخلی از لاستیک است و تا 40 اتمسفر فشار را تحمل می کند. همچنین شلنگ های لاستیکی به سایز ¾ اینچ دارای نخ میانی ( منجید دار ) قابل انعطاف با تحمل فشار 8 تا 10 بار فشار بصورت معمول می‌باشد که امروزه در داخل ساختمانهای مسکونی استفاده می‌شوند. همینطور می‌توانید از راهنمای جامع خرید جعبه آتش نشانی نیز استفاده کنید.

 

آزمایش های مرتبط به شیلنگ های آتش نشانی

شلنگ های آتش نشانی به طور عمومی سه نوع آزمایش دارند. آزمایش زمان تحویل، آزمایش بعد از هر کارکرد و آزمایش ماهانه. برای هر آزمایش از یک سرشلنگی دارای شیر کنترل استفاده می‌شود به طوری که لوله ها را به هم وصل کرده و فشار را به 6 بار می‌رسانیم. در شروع کار فشار را کم کم اضافه می کنیم تا میزان تحمل شلنگ ها مشخص شود. هرگونه خرابی باید توسط یک مداد شمعی علامت زده شود و کوپلینگ ها از نظر کجی و واشرها از نظر شکستگی کنترل شود.

کلیک کنید و حتما بخوانید  شستشوی قالی و فرش در محل

از علت های اصلی خرابی شلنگ های آتش نشانی می توان به ساییدگی، ضربه، مواد شیمیایی و کپک زدگی و برخورد با اجسام تیز و برنده می‌توان اشاره کرد.

 

جمع کردن شلنگ های آتش نشانی

نحوه بستن شیلنگ آتش نشانی در روش مستقیم یا توپی به این صورت است که جمع کردن شلنگ از یک سر شروع شده و تا انتها ادامه می یابد بدین ترتیب دو سر کوپلینگ را گرفته و از مرکز شلنگ جمع آوری می‌گردد. از این روش اغلب برای نگهداری لوله در انبار استفاده می شود.

روش توپی یک لا: از این روش برای نگهداری لوله ها برای مدت زیاد در انبار و جمع کردن لوله های آسیب دیده استفاده می‌شود.
روش توپی دولا: برای نگهداری لوله ها در خودروهای آتش نشانی و استفاده در مواقع معمولی از این روش استفاده می‌شود.
روش سری: برای باز کردن سریع لوله ها و آبرسانی به محل آتش سوزی، لوله کشی در راه پله های ساختمان‌های بلند این روش کاربرد دارد.
روش زیگزاگ: پس از انجام عملیات لوله های کثیف به این روش جمع آوری می‌شود و به ایستگاه منتقل می‌شود. به علاوه در مکان هایی که دارای پستی و بلندی وجنگل‌ها از این روش استفاده می‌کنند.

بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران_09932639664

لوله‌های سیستم آتش‌نشانی اسپرینکلر و اتصالات مربوطه آن‌که برای اتصال تجهیزات آتش‌نشانی به یکدیگر استفاده می‌شود معمولاً از جنس کربن استیل و چدن نشکن است. مطابق استانداردهای مربوطه لوله‌های آتش‌نشانی باید به رنگ قرمز باشد و ازآنجایی‌که سیستم لوله‌کشی اسپرینکلر در یک موقعیت استاتیک نصب می‌شود باید تحت کنترل کیفی‌های سختی قرار بگیرد.

انواع متریال لوله‌های سیستم اسپرینکلر

متریال های اساسی لوله آتش‌نشانی عبارتند از :

 • کربن استیل
 • چدن نشکن
 • استنلس استیل
 • فولاد آلیاژی
 • کامپوزیت یا لوله پلاستیکی
 • لوله گالوانیزه

پوشش لوله‌های آتش‌نشانی

 • پوشش اپوکسی
 • پوشش فلز روی(Zn) که معمولاً برای لوله‌های فولادی با ضخامت کم‌کاربرد دارد.
 • لوله‌های گالوانیزه نیز می‌توانند در سیستم‌های خشک و تر سیستم لوله‌کشی آتش نشانی استفاده شوند.

انواع روش‌های اتصال به‌کاررفته در لوله‌کشی آتش‌نشانی

 1. اتصال دنده‌ای: برای سایز کوچک‌تر از DN100
 2. اتصال کلمپی و شیاری(GROOVED) : برای سایز DN50 تا DN300
 3. اتصال فلنجی : برای سایز بزرگ‌تر از DN50
 4. اتصال جوشی : برای سایز بزرگ‌تر از DN100

اما چه موقع باید از اتصال جوشی استفاده کرد؟

در مواقعی که لوله‌های آتش‌نشانی بدون هرگونه پوشش محافظی باشد می‌توان از اتصالات جوشی استفاده کرد. به‌عبارتی‌دیگر در حالتی که لوله‌های آتش‌نشانی از نوع گالوانیزه باشد نباید از اتصال جوشی استفاده کرد.
یک سیستم اتوماتیک اسپرینکلر نباید جوشکاری شود و بجای آن از اتصال دنده‌ای،فلنجی یا سایر روش‌ها استفاده شود.

چه موقع از اتصال شیاری یا کلمپی استفاده می‌شود؟

در سیستم تغذیه سیستم آتش‌نشانی درصورتی‌که لوله آتش‌نشانی از نوع گالوانیزه بوده و قطر آن بزرگ‌تر از 100 میلی‌متر باشد روش اتصال باید از نوع شیاری (GROOVED) یا فلنجی باشد. اگرچه استفاده از اتصال دنده‌ای نیز در سایزهای بزرگ‌تر از 100 میلی‌متر منع نشده است. البته برای سایزهای بزرگ‌تر از 100 میلی‌متر در فواصل مشخصی باید از اتصالات شیاردار و یا فلنجی استفاده کرد.

منظور از اتصالات شیاردار یا کلمپی در سیستم لوله‌کشی آتش‌نشانی چیست؟

اتصال شیاردار اغلب بانام اتصال کلمپی شناخته می‌شود و این نوع اتصال برای خطوط انتقال گاز یا مایع و بخصوص برای سیستم اسپرینکلر پیشنهاد می‌شود. مزیت اصلی این نوع اتصال در این است که با شیاردار کردن انتهای لوله آتش‌نشانی هیچ‌گونه آسیبی به دیواره داخلی لوله نمی‌رسد. از سوی دیگر اگر از اتصال جوشی یا فلنجی استفاده گردد، پوشش داخلی لوله آسیب می‌بیند و فرایند لوله نیازمند بازرسی‌های ثانویه و تعمیر لوله است.

بهترین شرکت لوله کشی آتشنشانی ارزان در تهران_09932639664

مراحل نصب جعبه آتش نشانی:

قبل از نصب جعبه آتش نشانی باید توجه شود که لوله کشی به گونه‌ای باشد که شیرآتش نشانی بالا یا پایین و در سمت لولا قرار گیرد. در اینجا شما را با نحوه نصب جعبه آتش نشانی و مراحلی که باید انجام دهید آشنا می‌کنیم.

 1. در صورت سوراخ نبودن محل نصب شیردرجعبه آتشنشانی،پس از اندازه گیری، محل نصب شیر را بر روی جعبه مشخص کنید و با قرار دادن جعبه آتش نشانی بر روی سندان فلزی بزرگ به وسیله قلم ناخنی و چکش جای شیر را در آورید. ( معمولاً ورودی آب در کنار جعبه ها بصورت پرفراژ با آکس مشخص بصورت استاندارد یا به درخواست مشتری تعبیه می‌گردد )
 2. پس از بستن شیر فلکه اصلی، در پوش محل نصب شیر آتش نشانی را باز کنید.
 3. به وسیله دریل دستی و مته آهن چهار سوراخ روی صفحه پشت جعبه ایجاد نمایید. به طوری که سوراخ ها از طرفین جعبه 10 سانتی متر فاصله داشته باشد.
 4. جعبه آتش نشانی را بر روی دیوار و در جایی که محل قرارگیری شیر آتش نشانی می باشد قرار دهید و آن قدر جا به جا کنید تا انشعاب لوله آب دقیقا مقابل سوراخ تعبیه شده قرار گیرد و جعبه آتش نشانی کاملا صاف و تراز باشد. لازم به ذکر است که فاصله وجه پایینی جعبه آتش نشانی از کف تمام شده باید در حدود 120  یا 130 سانتی متر باشد. پس از اطمینان از وضعیت های ذکر شده توسط ماژیک سوراخ های ایجاد شده بر صفحه پشت صفحه فایرباکس را به دیوار انتقال دهید.
 5. پس از علامت گذاری و کنار گذاردن جعبه آتش نشانی، با چکش و سنبه نشان بر روی علامت ها ضربه‌ای بزنید تا اثر آن روی دیوار بماند تا در هنگام سوراخ کاری نوک مته سر نخورد.
 6. پس از بستن مته الماسه نمره 8 به سه نظام دریل، علامت ها را متناسب با طول پیچ ها سوراخ نمایید.
 7. بعد از سوراخ کاری تعداد چهار عدد رول پلاک درون سوراخ ها قرار دهید و با ضربات چکش آن ها را هم سطح دیوار بکنید.
 8. با قرار دادن جعبه آتش نشانی بر روی دیوار و جا به جا کردن آن، به طوری که سوراخ هایی که در پشت جعبه ایجاد شده و رول پلاک ها بر روی هم منطبق شوند به وسیله پیچ گوشتی پیچ ها و واشر های تخت فلزی را از داخل جعبه محکم کنید. به وسیله تراز بنایی از صاف بودن فایرباکس اطمینان حاصل نمایید.
 9. پس از نصب جعبه آتش نشانی بر روی دیوار، با پیچیدن مقداری خمیر و کنف بر روی دنده شیر زاویه ای آن را به لوله کشی متصل کنید به طوری که سر شلنگ به سمت پایین قرار گیرد.
 10. شیر فلکه اصلی را باز کنید تا آب درون لوله جریان یابد. سپس محل اتصال شیر به لوله آب را از نظر نشتی کنترل کنید. البته در زمان تست سیستم تر بایستی ابتدا شیر ها را باز نگه داشت تا اگر سنگریزه یا پلیسه و … در داخل شیرها وجود دارد تخلیه گردد تا در هنگام بستن شیر ها آسیبی به واشر تحتانی شیر ها وارد نگردد در غیر اینصورت این خود باعث نشتی و عدم آببندی شیر ها خواهد شد ( پس از شستشو داخل خط مبادرت به بستن شیر ها گردد تا آببندی انها بصورت صحیح صورت پذیرد )
 11. یک سر کوپلینگ را به شیر وصل کنید.
 12. قرقره، شلنگ آتش نشانی و سرلوله را درون فایرباکس خود قرار دهید و آن را قفل کنید. کلید را در محل مخصوص قرار دهید.

تجهیزات لوله کشی آتش نشانی

تجهیزاتی مثل هیدرانت آتش‌نشانی، دنباله آتش‌نشانی، شیر فلکه آتش‌نشانی، درپوش آتش‌نشانی، قرقره آتش‌نشانی، نازل آتش‌نشانی، تبدیل آتش‌نشانی، کوپلینگ آتش‌نشانی، جعبه آتش‌نشانی و شلنگ آتش‌نشانی برای انتقال جریان آب در لوله کشی آتش نشانی نقش داشته که به معرفی پر تاثیرترین آنها به شرح ذیل می‌پردازیم.

 • هیدرانت آتش‌نشانی: در دو نوع ایستاده و زمینی طراحی شده که برای روش‌های خشک و تر لوله کشی آتش نشانی کاربرد دارند. این مخزن همواره پر از آب بوده و برای محل‌های به دور از یخ زدگی کاربرد دارد.
 • شیر فلکه آتش‌نشانی: در لوله کشی اتش نشانی به منظور کنترل و قطع و وصل جریان استفاده می‌شود.
 • کوپلینگ آتش‌نشانی: کوپلینگ‌های آتش‌نشانی اتصالات اطفاء حریقی بوده که به کوپلینگ‌های شلنگ خوربه دلیل طراحی‌شان نیز معروف هستند . این تجهیزات از یک سمت به هیدرانت متصل به شیر فلکه و از سمت دیگر به هیدرانت های متصل به نازل کوپله ارتباط دارند.
 • جعبه آتش‌نشانی(FIRE BOX): همانطور که از نامش پیداست جهت نگهداری شیلنگ آتش‌نشانی و کپسول‌های اطفاء حریق نصب می‌شود.
‫5/5 (1 امتیاز )
‫5/5 (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *